Üzemviteli vezetés

Az érvényben lévő MSZ 1585:2016 szabvány definiálja, hogy egy adott villamos berendezésnek kell, hogy legyen „berendezés üzemeltetője”, aki 7nap/24 óra felelősséggel tartozik a villamos berendezés biztonságos üzemeltetéséért.

„A villamos berendezés biztonságos üzemeltetésének szabályzatok és a szervezeti keretfeltételek meghatározásával való biztosításáért a teljes felelősség viselésére kijelölt személy”

„1. Megjegyzés: Ez a személy lehet a tulajdonos, a munkaháltató, az üzemeltető vagy egy megbízott személy.”

Csak a nagy, többnyire multinacionális cégek telephelyein van saját, villamos szakmai kompetenciával rendelkező üzemviteli vezetője, azonban a kisebb telephelyeknek, társasházaknak, ipari létesítményeknek, vendéglátóhelyeknek, stb… is kell rendelkeznie ilyen személlyel, aki, ahogyan a szabvány is írja, nem szükséges saját alkalmazottnak lennie, lehet egyéb megbízott személy is.

Ennek megléte nem csak a törvényi-szabványi megfelelésben (felelősségvállaláson) van fontos szerepe, hanem így állandó szakmai segítséget, támpontot tud adni a megbízója részére. Így a megbízónak nem kell nem-kompetens személyként döntéseket hoznia, és vállalni érte a felelősséget. Legkönnyebb példával szemléltetni: Egy társasházban lépcsőházi világítást rendeltek meg egy kivitelezőtől.

Az üzemviteli vezető az alábbi támogatást tudja nyújtani:

  • Műszaki megoldásban való segítségnyújtás

  • Költségbecslés készítése

  • Kivitelező kiválasztásában való segítségnyújtás

  • Munkaengedély, munkaterület átadásában való segédkezés

  • Biztonságos munkavégzési feltételek meghatározásában

  • Kivitelezés minőségi és mennyiségi ellenőrzése

  • Dokumentációk ellenőrzése, elkészítése, stb…

Ezen felül általános eljárásrendeket, karbantartási terveket, egyéb energetikai feladatok ellátására is van lehetőség.