Az érvényben lévő MSZ 1585:2016 szabvány definiálja, hogy egy adott villamos berendezésnek kell, hogy legyen „berendezés üzemeltetője”, aki 7nap/24 óra felelősséggel tartozik a villamos berendezés biztonságos üzemeltetéséért.
„A villamos berendezés biztonságos üzemeltetésének szabályzatok és a szervezeti keretfeltételek meghatározásával való biztosításáért a teljes felelősség viselésére kijelölt személy”
„1. Megjegyzés: Ez a személy lehet a tulajdonos, a munkaháltató, az üzemeltető vagy egy megbízott személy.”
Csak a nagy, többnyire multinacionális cégek telephelyein van saját, villamos szakmai kompetenciával rendelkező üzemviteli vezetője, azonban a kisebb telephelyeknek, társasházaknak, ipari létesítményeknek, vendéglátóhelyeknek, stb… is kell rendelkeznie ilyen személlyel, aki, ahogyan a szabvány is írja, nem szükséges saját alkalmazottnak lennie, lehet egyéb megbízott személy is.
Ennek megléte nem csak a törvényi-szabványi megfelelésben (felelősségvállaláson) van fontos szerepe, hanem így állandó szakmai segítséget, támpontot tud adni a megbízója részére. Így a megbízónak nem kell nem-kompetens személyként döntéseket hoznia, és vállalni érte a felelősséget. Legkönnyebb példával szemléltetni: Egy társasházban lépcsőházi világítást rendeltek meg egy kivitelezőtől.
Az üzemviteli vezető az alábbi támogatást tudja nyújtani:
Műszaki megoldásban való segítségnyújtás
Költségbecslés készítése
Kivitelező kiválasztásában való segítségnyújtás
Munkaengedély, munkaterület átadásában való segédkezés
Biztonságos munkavégzési feltételek meghatározásában
Kivitelezés minőségi és mennyiségi ellenőrzése
Dokumentációk ellenőrzése, elkészítése, stb…
Ezen felül általános eljárásrendeket, karbantartási terveket, egyéb energetikai feladatok ellátására is van lehetőség.