Hálózati mérések (hálózat analitika)

Bonyolultabb hálózati mérések elvégzéséhez már nem elegendő az általános villamosipari műszerkészlet (feszültségkémlelő, lakatfogó), ezért speciális, adatgyűjtő műszert kell alkalmazni. Célja, hogy egy bizonyos intervallumig (tipikusan 1 hétig) a célműszer méréseket végez. Ezen mérések lehetnek: Áramerősség (3000A-ig), feszültség, teljesítmény, teljesítménytényező, energiafogyasztás, meddőenergia mérés, letörések vizsgálata, áram és feszültség felharmonikus mérések, frekvencia mérés, fázisszög mérés.

Ezen mérések jelentősége, hogy olyan paramétereket is megtudunk, ami veszteségként jelenik meg. Ilyen például a rossz (vagy egyáltalán nem létező) meddőkompenzáció, felharmonikus tartalom. Vagy egy technológiai változás esetén bekövetkező változás meghatározása, pl. áramfelvétel, felharmonikus tartalom.

Tervezési fázisban is rendkívül hasznos, meg lehet határozni a valóságos teljesítményeket, így nem lesz a hálózat túl, vagy alul méretezve.

A mérések összhangban vannak az EN 50160 szabvánnyal.

Az adatgyűjtő mérést fel tudjuk helyezni feszültség alatti munkavégzés (FAM) keretében, amennyiben a villamos elosztó ezt lehetővé teszi, így nem szükséges a technológia leállítása.